Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? 10 porad

1. Jasne kolory i naturalne materiały

Styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi kolorami i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Dominują biel, szarość i pastelowe odcienie, które nadają wnętrzu lekkości i harmonii. Meble wykonane z drewna oraz dodatki z surowych materiałów będą idealnym uzupełnieniem.

2. Minimalizm i funkcjonalność

W stylu skandynawskim kluczowe jest zastosowanie minimalizmu i funkcjonalności. Wybieraj meble o prostych formach, unikaj nadmiaru ozdób i dbaj o praktyczne rozwiązania. Dzięki temu Twój salon będzie czysty, uporządkowany i łatwy do utrzymania.

3. Duże okna i naturalne światło

Duże okna to istotny element w skandynawskim stylu. Pozwalają na dostęp naturalnego światła, które jest niezwykle ważne w aranżacji salonu. Unikaj zasłon lub wybieraj lekkie materiały, które nie będą blokować światła.

4. Otwarta przestrzeń

Wnętrza w stylu skandynawskim często charakteryzują się otwartą przestrzenią. Jeśli to możliwe, zrezygnuj z niepotrzebnych ścianek działowych i postaw na przestronność. Dzięki temu Twój salon będzie wydawał się większy i bardziej przyjazny.

5. Dodatki w stylu hygge

Hygge, czyli duńskie pojęcie oznaczające przytulność, jest ważnym elementem skandynawskiego stylu. Dodatki takie jak miękkie poduszki, pledy czy dywaniki wprowadzą do Twojego salonu przyjemną atmosferę i sprawią, że poczujesz się komfortowo.

6. Rośliny jako ozdoba

Rośliny są nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego. Dodaj do swojego salonu kilka zieleni, która ożywi wnętrze i nada mu świeżości. Wybieraj gatunki, które dobrze rosną w pomieszczeniach o niewielkim nasłonecznieniu.

7. Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie w skandynawskim stylu. Postaw na naturalne światło dzięki dużym oknom, ale pamiętaj również o dodatkowym oświetleniu. Lampa sufitowa, stojąca lampa podłogowa i kinkiety to doskonałe rozwiązanie.

8. Neutralne tło

Wnętrza w stylu skandynawskim często mają neutralne tło, które stanowi bazę dla pozostałych elementów. Ściany w odcieniach bieli lub pastelowych kolorów będą idealnym tłem dla mebli i dodatków wyróżniających się wzorem lub intensywnym kolorem.

9. Praktyczne przechowywanie

Aby utrzymać porządek w salonie, warto postawić na praktyczne rozwiązania do przechowywania. Szafki, półki i regały pomogą Ci zachować uporządkowaną przestrzeń, jednocześnie stanowiąc stylową ozdobę.

10. Ciepłe tekstury

W stylu skandynawskim ważne są również ciepłe tekstury. Dodaj do swojego salonu miękkie dywany, pledy, poduszki czy zasłony. Te elementy nadadzą wnętrzu przytulności i sprawią, że będziesz czuć się komfortowo.